Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Vieslekcija par Georga Mendeļa devumu ģenētikas attīstībā

Jau kādu laiku Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā ir apskatāma ģenētikas pamatlicējam, biologam un mūkam Gregoram Mendelim (1822—1884) un Dienvidmorāvijai, kur dzīvojis un strādājis Gregors Mendelis, veltīta izstāde, kas ir pirmā muzeja brīvdabas izstāde.

4. septembrī plkst. 12.00 notiks izstādes oficiālā atklāšana, kad muzejā viesosies un par Gregora Mendeļa ieguldījumu ģenētikas attīstībā referēs Masarikas universitātes Gregora Mendeļa muzeja menedžere Mikaela Jarkovska, DiS.

No skolas laiku bioloģijas mācību stundām mēs visi atceramies par Mendeļa pētījumiem zirņu krustošanā, taču tā nav bijis vienmēr. Dzīves laikā Mendeļa darbi iedzimtībā neizpelnījās lielu uzmanību un viņa nopelni ģenētikas pamatu radīšanā tika atzīti tikai divdesmit gadus pēc viņa nāves 20. gadsimta sākumā.

Nācis no vienkāršas zemnieku ģimenes, kad viņa tēvs vēl pildīja klaušu darbus, Mendelis izauga par vispusīgu un apdāvinātu cilvēku, daudzu dažādu zinātnisku biedrību locekli, Franča Jozefa ordeņa kavalieri. Lai arī viņa vislielākais ieguldījums ir ģenētikā, viņš nodarbojās arī ar meteoroloģiju, bioloģiskiem pētījumiem, biškopību, lauksaimniecību un ekonomiku. Lai cik dīvaini tas nešķistu mūsdienās savu zinātnisko darbību viņš savienoja ar Brno augustīniešu abatijas abata posteni — vietu, kur viņš veica savus pētījumus un novērojumus un kur tagad iekārtots viņa muzejs.

Aicinām visus interesentus piedalīties izstādes atklāšanā un Mikaeles Jarkovskas lekcijā. Atzīmējot Gregora Mendeļa 190. gadskārtu, izstāde tapusi sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību Latvijā un Brno Masarikas universitātes Gregora Mendeļa muzeju.