Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Jāņa Anmaņa personālizstāde "Ar Dieva zīmi plaukstā"

Izstāde ar „Dieva zīmi plaukstā” atspoguļo daudzšķautņaino mākslinieka personību, ne tikai izvēlētajos darbos, kas izpildīti dažās tehnikās – akvareļi, eļļa, pasteļi, bet arī izdotajās grāmatās, ierakstītajos video materiālos un viņa skolnieku veidotajā īsfilmā.

Personālizstāde ir mākslinieka Jāņa Anmaņa atgriešanās Medicīnas vēstures muzejā, tā turpinot profesora Paula Stradiņa iesākto muzeja sadarbību ar māksliniekiem. Daudzas gleznas, kas glabājas muzeja krājumā ir tapušas pēc pasūtījuma, tāda ir arī J. Anmaņa glezna „Senie kūrorti Latvijā”, kas kopš 1975. gada ir apskatāma muzeja ekspozīcijā.

 

Ar mākslinieka radošajā darbībām var iepazīties viņa biogrāfijas aprakstā.

Jānis Anmanis dzimis 1943. gada 6. decembrī Rīgā, 1961. gadā absolvējis J. Rozentāla Mākslas vidusskolu, kur mācījies glezniecību pie Induļa Zariņa, Anša Stundas, Arnolda Griķa un citiem, bet 1969. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļu, kur studējis pie Konrāda Ubāna, Aleksandra Dembo u.c.  

Kopš 1965. gada J. Anmanis piedalās profesionālās glezniecības izstādēs. No 1970. gada viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. J. Anmanis bijis Kultūras ministrijas eksperts un izcilā mākslinieka Edgara Iltnera prēmijas laureāts. Viņa gleznas izstādītas Latvijā, Lietuvā, ASV, Turcijā, Francijā, Anglijā, Beļģija, Somijā, Krievijā, Japānā, Taivānā. Tās atrodas Valsts mākslas muzejā un privātkolekcijās daudzās pasaules valstīs. Divdesmit gleznas mākslinieks uzdāvinājis Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijai.

J. Anmaņa personālizstādēs bieži skan viņa komponētie klavierdarbi, simfonijas un dziesmas autora izpildījumā. Mākslinieks ierakstījis desmit mūzikas diskus.

1972. gada rudenī Ārzemju mākslas muzejā bija sarīkota Jāņa Anmaņa personālizstāde, kuru mēneša laikā apmeklēja 36 000 skatītāju.

Jānis Anmanis ir grāmatu "Bolero", "222 haiku par mīlestību, zemi, Visumu un sievieti", "Pirms un pēc gleznas", "Es eju pa varavīksni", "Trīsrindes", "Zelta trioles", "Mana sapņu planēta", "Cilvēks un spārni", "Nepaej garām mīlestībai", "Zelta sonāte", "Bildes un haikas", "Gleznas. Haikas", "Gleznas. Medaļas. Haikas", "Tango ar mūzu" u.c. autors. Mākslinieks ilustrējis daudzas grāmatas.

Trīsdesmit divus gadus (no 1973. gada) J. Anmanis ir organizējis radošās inteliģences basketbola zibensturnīrus un Mākslas dienas.

1972. gadā J. Anmanis jauno mākslinieku konkursā Sofijā 56 valstu mākslinieku konkurencē ieguva otro vietu.

J. Anmanis ir LPSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks.

1999. gadā J. Anmanis saņēma Triju Zvaigžņu ordeni.

2003. gadā J. Anmanim piešķirts Taivānas starptautiskais draudzības ordenis.

J. Anmanis ir Rīgas domes aptaujas "Labā zvaigzne Rīgā 2009" laureāts.

2009. gadā mākslinieks saņēma Latvijas Nacionālo bruņoto spēku štāba bataljona komandiera apbalvojumu – 2. pakāpes Goda zīmi.

2013. gadā J. Anmanim piešķirta Margaritas Stārastes medaļa par ieguldījumu bērnu cilvēcības un labestības veicināšanā, iesaistīšanos bērnu problēmu risināšanā, mecenātismu, aktīvu darbību bērnu labā. 2013. gadā viņš saņēma arī Latvijas valsts aizsardzības fonda „Lāčplēsis” Goda zīmi.

1965. gadā mākslinieks nodibināja Latvijas Bērnu mākslinieciskās fantāzijas akadēmiju, kuru vada līdz pat šim laikam. Kopš 1993. gada J. Anmanis ir Latvijas vēstniecības Krievijā svētdienas skolas tēlotājmākslas skolotājs. 2007. gadā mākslinieks izveidoja un joprojām vada Latvijas jauno talantu meistarklasi glezniecībā. 2008. gadā viņš nodibināja Latvijas Bērnu un jauniešu mākslinieciskās fantāzijas akadēmijas Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu. Gleznotājs tāpat ir viens no iniciatoriem, organizējot konkursu "Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā".

2009. gada decembrī J. Anmanis sarīkoja glezniecības meistarklasi Rīgas "Dinamo" komandai, kurā piedalījās 23 hokejisti un komandas galvenais treneris.

Sadarbībā ar Rīgas Starptautisko autoostu mākslinieks noorganizējis vairākas bērnu gleznošanas darbnīcas un tām sekojošas izstādes, kas bija apskatāmas autoostā. Tikai 2012. gadā vien Jānis Anmanis sarīkoja vairāk nekā 40 pasākumus Rīgā un dažādos Latvijas novados, kuros piedalījās arī viņa vadītās akadēmijas audzēkņi.

2011. un 2012. gadā Jānis Anmanis izveidoja tautas opereti "Vecrīgas mistērija vai trīs kungu jubileja" un muzikālu iestudējumu "Sievietes un Venēcija". Pirmizrādes notika Rīgas Latviešu biedrības namā, iegūtie līdzekļi tika ziedoti biedrībai. Ar tautas operetes izrādēm J. Anmanis ir viesojies arī Preiļos un Līvānos.

No 2006. līdz 2009. gadam J. Anmanis aktīvi piedalījās Brāļu kapu restaurācijai veltītajās Rīgas Latviešu biedrības ziedojumu akcijās Vērmanes dārzā.

Mākslinieks ir sarīkojis arī īpašu ziedojumu akciju invalīdu pacēlāja iegādei Rīgas Latviešu biedrības namam.

2017. gadā konkursā "Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā" J. Anmanis ieguva Rīgas domes piešķirto skatītāju simpātiju balvu.

Papildus informācija

Izstāde apskatāma no 26.01.2018 līdz 20.05.2018

Biļešu cenas

  • Skolēniem: € 0.50
  • Studentiem, pensionāriem: € 1.00
  • Pieaugušajiem: € 2.00

Saistītie jaunumi