Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Vēsture ir dzīves skolotāja

Sadarbībā ar Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā pirmo reizi plašāk apskatāma seno medicīnas iespieddarbu un rokrakstu kolekcija, kas papildināta ar gravīru un litogrāfiju kolekciju no muzeja krājuma.

Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka ir viena no senākajām bibliotēkām Eiropā, kas dibināta 1524. gadā kā Rīgas pilsētas bibliotēka(Bibliotheca Rigensis). Tās kopējo krājumu veido 3,3 miljoni vienību, no tām retās grāmatas un iespieddarbi ir 32700 eksemplāru, to skaitā medicīnai veltīti seniespieddarbi un rokraksti, daudzu slavenu Rīgas ārstu darbi un dāvinājumi.  

No plašā klāsta, kas glabājas bibliotēkā, izstādē sniegts ieskats par tām grāmatām un iespieddarbiem, kas piederēja Rīgas ārstiem un farmaceitiem vai arī saņemti kā dāvinājumi Rīgas pilsētas bibliotēkai. Uz Rīgu šīs grāmatas atceļojušas no dažādām Eiropas pilsētām. Saskaņā ar ierasto praksi studijas beigušie ārsti, lai nostiprinātu un pilnveidotu iegūtās zināšanas, devās ārzemju ceļojumos, kuru laikā tika iegūti gan noderīgi kontakti, gan iegādātas vērtīgas grāmatas.

Vissenākais iespieddarbs izstādē ir 15. gadsimta otrajā pusē kādā klosterī ar roku pārrakstīta medicīnisko tekstu grāmata „Medicinalia”, kurā apkopoti Rasesa (Muhameds ibn Zakarija al-Rāzī) un Hipokrāta darbi. 16. gadsimtā Rīgā dzīvoja un strādāja ārsts un astrologs Zaharijs Stopijs (ap 1535-1593 vai 1594), kura sastādītais kalendārs (Kēnigsberga, 1565) ir vecākais saglabājies „horizontālais kalendārs” Rīgā. 1636. gadā ārsts Johans Bavārs juniors (1575-1636) ar testamentu Rīgas pilsētai dāvināja savu bibliotēku, kurā bija arī Galēna un Hipokrāta darbi.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājumā glabājas plaša gravīru kolekcija. Izstādē aplūkojama neliela tās daļa, kas vizuāli saistīta ar iespieddarbos aprakstītām tēmām. Gravīras eksponētas tematiski, tajās attēlotās ainas skar leģendas un vēsturiskos notikumus, aptiekāru un alķīmiķu dzīves ainas, ārstniecības metodes un izcilu medicīnas pārstāvju portretus. 

Papildus informācija

Izstāde apskatāma no 01.02.2019 līdz 31.03.2019

Biļešu cenas

  • Skolēniem: € 0.30
  • Studentiem, pensionāriem: € 0.50
  • Pieaugušajiem: € 1.00

Saistītie jaunumi