Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Diabēta ārstēšana – tiesības, nevis privilēģija

Šā gada 12. novembrī no plkst. 11.00 – plkst. 14.00, atzīmējot Pasaules Diabēta dienas tuvošanos, Paula Stradiņa Medicīna vēstures muzejā apmeklētājiem būs iespēja bez maksas noteikt cukura līmeni asinīs un iepazīties ar 2011. gadā Starptautiskās Diabēta federācijas izstrādāto „Cilvēku ar cukura diabētu tiesību un pienākumu hartu”.

Cukura diabēts nav jauna slimība. Jau slavenajā Ebersa papirusā ēģiptiešu ārsti ir minējuši vairākus līdzekļus kā dziedināt pārlieku liela daudzuma urīna izdalīšanos. Diabētu ārstēt ir mēģinājuši ar dažādām diētām, atšķaidītu vīnu un pat ar opiju. Tikai 1798. gadā Džons Rollo atklāja cukura diabēta saistību ar pārmērīgu cukura daudzumu asinīs, savukārt 1921.gadā Frederiks Grants Bantings un Čārlzs Herberts Bests atklāja insulīnu, ko izdala īpašas aizkuņģa dziedzera šūnas. Atklājuma nozīme nav mazinājusies arī šodien – pateicoties tam vairāk nekā 10 miljonu cukura diabēta slimnieku pasaulē lieto insulīnu un dzīvo pilnvērtīgu dzīvi.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Diabēta asociāciju atgādina – cukura diabēta ārstēšana, apmācība, medikamenti un tehnoloģijas ir TIESĪBAS, nevis privilēģija!

Tāpat pēc Starptautiskās Diabēta federācijas ierosinājuma visā pasaulē 14.novembrī tiek īstenota akcija – izgaismo celtnes, tiltus, dažādus citus objektus ar zilu gaismu. Iededziet zilu sveci vai zilu lukturīti arī savas mājas logā vai darba vietā!

Papildu informācijai Ieva Lībiete tālr.67222665; ievalibiete@inbox.lv; www.mvm.lv

Komentēt šo rakstu

Vārds: E-pasts:

Komentārs: