Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Muzejā „satiekas” divi Nobela medaļu īpašnieki

Nobela medaļa, kas pasniegta profesoram Iļjam Mečņikovam (1908.g)

10.septembrī plkst. 9.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā viesosies 2008.gada Nobela balvas medicīnā laureāts Haralds Curhauzens (Harald zur Hausen). Profesors muzejā apskatīs vienīgo Nobela medaļu Latvijā, kas pasniegta profesoram Iļjam Mečņikovam (1908.g), kā arī iepazīsies ar muzeja ekspozīciju.

Pašlaik notiek Iļjas Mečņikova un Nobela medaļu laureātu ekspozīcijas rekonstrukcija, kurā profesors Curhauzens atstās savu vēlējumu nākamajiem medaļu ieguvējiem. Jau ļoti drīz apmeklētāji varēs apskatīt šo rekonstruēto ekspozīciju, kas iepriekš muzeja apmeklētājiem nebija pieejama.

Profesors Curhauzens Latvijā ir ieradies uz starptautisku medicīnas konferenci „The International Medical Meeting (IMM) in Riga”, kas notiek Latvijas Universitātē. Nobela medaļu viņš saņēmis par cilvēka papillomas vīrusa atklāšanu, kas izraisa dzemdes kakla vēzi, tā radot apvērsumu dzemdes kakla vēža ārstēšanā.

Nobela prēmija ir viens no prestižākajiem apbalvojumiem pasaulē, kuru kopš 1901.gada ik gadu piešķir fizikā, ķīmijā, fizioloģijā vai medicīnā, literatūrā, miera veicināšanā, kā arī ekonomikā ( kopš 1969.gada). Prēmijas dibinātājs ir Alfrēds Nobels, kurš ir dinamīta atklājējs. Visus iegūtos finanšu līdzekļus par dinamīta patentu viņš testamentā novēlēja prēmijām, kas tiek piešķirtas cilvēkiem, kuri darbojušies cilvēces labā.

Komentēt šo rakstu

Vārds: E-pasts:

Komentārs: