Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Rokas nomazgāji?

Ņemot vērā, ka COVID-19 pandēmijas noteikto ierobežojumu dēļ izstāde sākotnēji bija slēgta, tās darbības laiks pagarināts līdz 2020. gada 30. decembrim.

No šodienas, 17. marta muzejā bija paredzēts atvērt apskatei jau pagājušā gadā ieplānoto izstādi «Rokas nomazgāji?». Nolēmām neatlikt izstādes atklāšanu, taču epidemioloģiskās situācijas dēļ tā tiek atklāta virtuāli muzeja mājas lapā. Tā nav pirmā muzeja virtuālā izstāde, taču pirmā telpu izstāde, kas sākotnēji būs apskatāma tikai virtuāli. Līdz ārkārtas stāvokļa beigām izstāde būs apskatāma tikai te, jo muzejs apmeklētājiem slēgts.

Mēris, bakas, holēra, dizentērija, tuberkuloze, «spāņu» gripa, putnu gripa, tagad arī jaunais koronavīruss SARS-CoV-2 — dažādu slimību izraisītāji ir mums visapkārt. Cilvēces vēsture pierāda, jo lielākā netīrībā cilvēki dzīvoja, jo bīstamākas slimības plosījās un jo vairāk upuru tās prasīja. Viduslaiku pilsētas vispirms varēja saost un tikai pēc tam ieraudzīt. Mazgāšanās tika uzskatīta par kaitīgu, bet par roku mazgāšanu pirms ēšanas varēja nokļūt inkvizīcijas nagos, jo tas liecināja par piederību citai reliģijai.

19. gadsimtā Eiropā plosījās viena no nāvējošākajām «netīro roku slimībām» – holēra. Sakarā ar daudzajiem holēras upuriem pilsētu varas iestādes bija spiestas risināt ūdensapgādes un kanalizācijas jautājumus. Ūdensvads un kanalizācija sniedz lielisku iespēju izvairīties no «netīro roku slimībām» . Tomēr dažu slimību izplatība liecina, ka par roku higiēnu bieži vien aizmirstam. Ik dienu mūsu rokas tūkstošiem reižu aizskar priekšmetus, uz kuriem mīt slimības izraisoši mikrobi. Nauda, mobilie telefoni, datoru klaviatūra, durvju rokturi — uz to virsmas esošie mikroorganismi nonāk uz mūsu rokām. Cilvēks ar rokām sejai pieskaroties vidēji 23 reizes stundā, tādējādi mikrobi no rokām var nonākt mutē, degunā, acīs un izraisīt slimības. Tāpēc rūpēsimies par roku tīrību un pasargāsim sevi no daudzām slimībām. Arī koronavīrusa un gripas izplatības laikā svarīgs profilakses pasākums ir roku mazgāšana. Par dažām visizplatītākajām «netīro roku slimībām» atgādinām šajā izstādē.

Klātienē izstādi varēs apskatīt no ārkārtas stāvokļa beigām līdz 20. septembrim.

Komentēt šo rakstu

Vārds: E-pasts:

Komentārs: