Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Nedaudz teatralizēta saruna "Divas anatomijas"

Februārī aprit 100 gadi medicīnas izglītībai Latvijā. Tā iesākās ar zviedru izcelsmes profesora Gastona Bakmana nolasīto lekciju anatomijā 1920. gada 2. februārī. Savukārt, 1922. gadā latviešu anatoma Jēkaba Prīmaņa vadībā plastisko anatomiju sāka apgūt mākslas studenti. Atzīmējot pirmās anatomijas lekcijas simtgadi, RSU Medicīnas vēstures institūts sadarbībā ar LMA Zīmēšanas katedru ielūdz uz nedaudz teatralizētu sarunu “Divas Anatomijas” 6. februārī, 14:00, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, Antonijas ielā 1. Par to, kas notika Anatomikumā pirms 100 gadiem un par to, kā uz anatomiju raugās ārsts un kā - mākslinieks, sarunāsies RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra un LMA Zīmēšanas katedras anatomijas docētājs Uldis Zariņš.

Jau pirms 100 gadiem Latvijas medicīnas izglītības un zinātnes telpa bija ļoti multikulturāla, līdzīgi kā tas ir šodien. Ņemot vērā nacionālas valsts veidošanos, lielākā daļa medicīnas mācībspēku bija vai nu ieguvuši izglītību ārvalstīs, vai bija viespasniedzēji. Tieši tāds bija arī Gastons Bakmanis (Gaston Victor Backman; 1883–1964) – zviedru anatoms un antropologs.

G. Bakmanis no 1901. līdz 1912. gadam bija studējis medicīnu Upsalas universitātē un strādājis par asistentu Stokholmas antropoloģijas un etnogrāfijas muzejā (1916–1920). Savukārt, atsaucoties kolēģu un draugu aicinājumam, 1920. gada janvārī G. Bakmanis ieradās Rīgā, un no 1920. līdz 1925. gadam viņš strādāja par anatomijas un histoloģijas profesoru, bet pēc pārcelšanās atpakaļ uz Zviedriju bija anatomijas profesors Lundas universitātē. Gastons Bakmanis ir arī Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, ko viņam piešķīra Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste.

Komentēt šo rakstu

Vārds: E-pasts:

Komentārs: