Atpakaļ

Galda spēle IMUNO

Izzini cilvēka imunitāti

05.11.2021. - 21.04.2022.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs piedāvā izzināt cilvēka imunitāti galda spēlē IMUNO. Vienkāršā un aizraujošā veidā spēle piedāvā noskaidrot imunitātes darbības principus, mūsu izvēļu nozīmīgumu tās veidošanā un stiprināšanā, kā arī iepazīt atklājumus imunitātes izpētes vēsturē. Spēle bez maksas ir lejupielādējama muzeja mājaslapā.

Ko organismā dara galētājšūnas? Vai var uztrenēt imunitāti? Un kā darbojas antivielas? Vai zināji, ka mūsu imūnsistēma atceras katru mikrobu ko tā jebkad ir sastapusi un ar ko tai ir nācies cīnīties? Imunitāte ir sarežģīta sistēma, kurā sadarbojas šūnas, audi un orgāni, kopīgi mēģinot novērst patogēnu – baktēriju, vīrusu, sēnīšu – izraisītu saslimšanu. Līdz ar Covid-19 pandēmijas izraisītajiem izaicinājumiem, cilvēka imunitāte kļuvusi par vienu no sabiedrībā apspriestākajām tēmām. Spēles IMUNO gaitā tiek iepazīti iekšēji un ārēji faktori, tajā skaitā, cilvēka izvēles, kas ietekmē imunitāti, kā arī izzināti būtiskākie atklājumi imunitātes izpētes vēsturē. Aizraujošā veidā tiek noskaidroti imunitātes darbības principi un mūsu izvēļu nozīmīgums tās veidošanā un stiprināšanā.

Par spēli

Spēle piemērota spēlētājiem no 7 gadu vecuma un to var spēlēt līdz pat 6 dalībniekiem, kopā apvienojoties komandās. Galda spēlē IMUNO katrs spēles dalībnieks pārstāv vai nu patogēnus (PATO) vai imunitāti (IMUNO). Spēlētāja mērķis ir ar saviem lauciņiem ieņemt iespējami lielu spēles laukuma teritoriju. To, kā veidojas teritorija, nosaka gan spēlētāja izvēles, gan ārējie faktori. Uz spēles laukuma atzīmētas dažādas darbības, kuru rezultātā PATO vai IMUNO iegūst un zaudē lauciņus, sastopoties arī ar pārsteigumu kartītēm, kuras piesaka kādu ar imunitāti saistītu notikumu un izmaina spēles gaitu. Uzvarēs tas, kurš ieņems iespējami lielāku teritoriju un stratēģiski veiksmīgāk vāks punktus, izvēloties vērtīgākos spēles lauciņus. Spēles gaitā būs gan ieguvumi un zaudējumi, gan pārsteigumi – gluži kā ikdienā! Visu paredzēt un kontrolēt nav iespējams, jāpielāgojas situācijai un jāļaujas spēles gaitai.

Spēle IMUNO bez maksas ir pieejama muzeja mājaslapā krāsainā un melnbaltā versijā – spēles noteikumi, laukums, kartītes un izkrāsojama aploksne spēles uzglabāšanai. To var spēlēt ikviens gan mājās, gan skolā, gan dārzā, gan parkā. Šī spēle ir pilnībā izdrukājama un pat, ja jums mājās nav galda spēļu sastāvdaļas, varat visu izveidot paši. Viss, kas ir vajadzīgs ir printeris, šķēres, līme un līmlente.

Izdrukā spēli un dodies izzinošā ceļojumā par imunitātes un patogēnu darbību!

Uzspēlēsim?

Spēles IMUNO krāsainā versija

Spēles noteikumi
Spēle IMUNO
Spēles aploksne spēles uzglabāšanai


Spēles IMUNO melnbaltā versija

Spēles noteikumi
Spēle IMUNO
Spēles aploksne spēles uzglabāšanai

Dalies ar spēles gaitu un piedzīvoto sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #spēleIMUNO

Piedalies spēles attīstīšanā

Spēlētājiem tiek nodota spēles pirmā versija, tāpēc ikvienam ir iespēja iesaistīties spēles attīstīšanā, iesniedzot atsauksmi gan par spēles saturu, gan dizainu. Lai iesniegtu atsauksmi, spēles laikā un pēc spēles, spēlētāji aizpilda atsauksmes veidlapu ar četriem galvenajiem jautājumiem.

Atsauksmju anketa atrodas šeit.

Par spēles izstrādātājiem

Galda spēle IMUNO ir izstrādāta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr 9.2.4.1/16/I/001 “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros. Spēle ir tapusi Medicīnas vēstures muzeja sadarbībā ar apvienību “Kolektīvs”, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamentu un Slimību profilakses un kontroles centru.

“Kolektīvs” ir apvienība, kura kodolu veido dizainere Ilze Kalnbērziņa-Prā, kuratore Zane Zajančkauska un producente Kitija Vasiļjeva. Tomēr tas ir plastisks, spēj izplesties, sarauties, īslaicīgi saplūst ar citiem kolektīviem, kopīgi īstenojot ieceres — visbiežāk izstādes, grāmatu dizainus, bet dažkārt arī citas interpetācijas formas — spēles, notikumus, komunikāciju, zīmolu. “Kolektīvs” ir skatījumu, ietekmju un pieredžu satikšanās, auglīga vide, kurā rasties kaut kam jaunam.

IMUNO komanda: koncepcijas un satura autores Ilze Kalnbērziņa-Prā, Kitija Vasiļjeva un Zane Zajančkauska, dizaineres Ilze Kalnbērziņa-Prā un Tatjana Raičiņeca (RADADARA), konsultanti Dr. Tatjana Ļiņova un Jānis Grunte (Brain Games), Medicīnas vēstures muzeja speciālisti Māra Traumane, Ilze Sirmā, Inga Vigdorčika un Mārtiņš Vesperis, sabiedrības veselības ekspertes Inga Jefrēmova, Madara Saka, Annija Dukāte un Kristīne Pavasare, tulkotāji Anastasija Sisojeva, Aleksejs Beļeckis un Valts Miķelsons, korektore Ilze Jansone.

Lai patīkama un aizraujoša spēle!

Ilustrācija ar dažādām šūnām un nosaukumu

Dalīties:

Mēs gribam iepazīt savu apmeklētāju, lai veidotu labāku piedāvājumu tieši Tev – piekritīsi sīkdatnēm?